Zielone Aukcje

Test ciążowy – kiedy najlepiej wykonać?

www.oik-radocza.pl

Test ciążowy, który możemy kupić w aptece, a nawet i w drogerii to pierwsza droga do potwierdzenia czy kobieta jest w ciąży. Taki test wykonuje się samodzielnie, we własnym domu, a wynik otrzymywany jest w ciągu paru minut. Kiedy najlepiej wykonać taki test, by uzyskany wynik był jak najbardziej wiarygodny?

Kiedy wykonać test ciążowy?

Niekiedy kobiety tuż po stosunku chcą dowiedzieć się czy opłaciły się ich starania o dziecko lub w innej sytuacji – obawiają się, że mogło dojść do „wpadki” i chcą to sprawdzić. Niestety, żaden test nie wykryje w ciągu kilku godzin tego, czy mogło dojść do zapłodnienia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: Zapłodnione jajo wędruje do macicy około 6 dni i dopiero po tym czasie zarodek zagnieżdża się w endometrium. Wtedy też we krwi i w moczu pojawia się hormon beta-hCG, wykrywany przez testy ciążowe. Ma to miejsce między 8. a 10. dniem od zapłodnienia, dlatego nie należy wcześniej wykonywać testu – wynik będzie niemiarodajny.

Test ciążowy najlepiej wykonać po około 10 dniach od potencjalnego zapłodnienia.

Jak test wykrywa ciążę?

U kobiet w ciąży produkowany jest specjalny hormon beta-hCG, który to pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu (hormonu, który ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja). Hormon beta-hCG jest wykrywalny już między 9. a 11. dniem od zapłodnienia.

Test ciążowy w warunkach laboratoryjnych

Test przeprowadzany w laboratorium, który wykrywa hCG we krwi to właściwie stuprocentowa pewność, co do otrzymanego wyniku. Taki test można wykonać już w tydzień po potencjalnym zapłodnieniu. Test ten ustala stężenie hormonu we krwi, przez co możliwe jest ustalenie nawet przybliżonego wieku ciąży. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku i tak należy potwierdzić ciążę u lekarza.

Z lekarzem należy skontaktować się także w sytuacji, gdy wynik testu jest negatywny, a miesiączkowania wciąż brak.

czy wiesz, że fizjoterapia może pomóc w odzyskaniu zdrowia ? www.emotionalism.org